AM20E-2412S-NZ
detaildesc
AM20E-2412S-NZ
aimtec
Product No:
AM20E-2412S-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Type Isolated Module
Series AM20E-NZ (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM20E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.66A