AM1S-0303SZ
detaildesc
AM1S-0303SZ
aimtec
Product No:
AM1S-0303SZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Type Isolated Module
Series AM1S-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 72%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 4-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM1S
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 3.63V
Voltage - Input (Min) 2.97V
Current - Output (Max) 303mA