AM1M-1205SH30JZ
detaildesc
AM1M-1205SH30JZ
aimtec
Product No:
AM1M-1205SH30JZ
Description:
1W DC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AM1M-JZ (1W)
Package Tube
Efficiency 80%
Applications Industrial
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 14-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 0.30" L x 0.40" W x 0.46" H (7.6mm x 10.2mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 200mA