Home / DC DC Converters / AM1L-0515SH30-NZTR
AM1L-0515SH30-NZTR
detaildesc
AM1L-0515SH30-NZTR
aimtec
Product No:
AM1L-0515SH30-NZTR
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Type Isolated Module
Series AM1L-NZ (1W)
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1 W
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.30" W x 0.26" H (15.2mm x 7.5mm x 6.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM1L
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 67mA