Home / DC DC Converters / AM1DC-151509DH60Z
AM1DC-151509DH60Z
detaildesc
AM1DC-151509DH60Z
aimtec
Product No:
AM1DC-151509DH60Z
Description:
DC DC CONVERTER 15V -9V 990MW
Type Isolated Module
Series AM1DC-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 mW
Package / Case 7-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.6mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -9 ~ 15V
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM1DC
Voltage - Isolation 6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 33mA, 55mA