AM1D-4812DH52Z
detaildesc
AM1D-4812DH52Z
aimtec
Product No:
AM1D-4812DH52Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Type Isolated Module
Series AM1D-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 74%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Control Features -
Size / Dimension 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Base Product Number AM1D
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 52.8V
Voltage - Input (Min) 43.2V
Current - Output (Max) 42mA, 42mA