AM1D-2403DH60Z
detaildesc
AM1D-2403DH60Z
aimtec
Product No:
AM1D-2403DH60Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM1D-Z (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 67%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -3.3 ~ 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM1D
Voltage - Isolation 6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 152mA, 152mA