Home / DC DC Converters / AM15OW-2415SNZ-M
AM15OW-2415SNZ-M
detaildesc
AM15OW-2415SNZ-M
aimtec
Product No:
AM15OW-2415SNZ-M
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Type Isolated Module
Series AM15OW-NZ (15W)
Package Bulk
Features Remote On/Off
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Control Features -
Size / Dimension 1.54" L x 1.16" W x 0.25" H (39.1mm x 29.5mm x 6.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Base Product Number AM15OW
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A