Home / DC DC Converters / AM15OW-2403SNZ-LM
AM15OW-2403SNZ-LM
detaildesc
AM15OW-2403SNZ-LM
aimtec
Product No:
AM15OW-2403SNZ-LM
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM15OW-NZ (15W)
Package Bulk
Features Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 15 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.57" L x 1.16" W x 0.27" H (39.9mm x 29.5mm x 6.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM15OW
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 4.5A