Home / DC DC Converters / AM15JW-4815DH30Z
AM15JW-4815DH30Z
detaildesc
AM15JW-4815DH30Z
aimtec
Product No:
AM15JW-4815DH30Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Type Isolated Module
Series AM15JW-Z (15W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM15JW
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 500mA, 500mA