AM15CW-4815SZ
detaildesc
AM15CW-4815SZ
aimtec
Product No:
AM15CW-4815SZ
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Type Isolated Module
Series AM15CW-Z (15W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Base Product Number AM15C
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A