AM15CW-4803S-NZ
detaildesc
AM15CW-4803S-NZ
aimtec
Product No:
AM15CW-4803S-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Type Isolated Module
Series AM15CW-NZ (15W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM15C
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 4A