Home / DC DC Converters / AM15CW-2424S-NZ-K
AM15CW-2424S-NZ-K
detaildesc
AM15CW-2424S-NZ-K
aimtec
Product No:
AM15CW-2424S-NZ-K
Description:
15W DC/DC Converter
Type Isolated Module
Series *
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency cULus, cURus
Standard Number 62368-1
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 0.24" L x 0.40" W x 0.46" H (6.1mm x 10.2mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 625mA