AM15C-4812S-NZ
detaildesc
AM15C-4812S-NZ
aimtec
Product No:
AM15C-4812S-NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM15C-NZ (15W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM15C
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 1.25A