Home / DC DC Converters / AM150HB-11048SA30JZ-K
AM150HB-11048SA30JZ-K
detaildesc
AM150HB-11048SA30JZ-K
aimtec
Product No:
AM150HB-11048SA30JZ-K
Description:
150W DC/DC Converter
Type Isolated Module
Series AM150HB-JZ
Package Box
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 2.44" L x 2.28" W x 1.25" H (62.0mm x 58.0mm x 31.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 3.12A