Home / DC DC Converters / AM150HB-11015SA30JZ
AM150HB-11015SA30JZ
detaildesc
AM150HB-11015SA30JZ
aimtec
Product No:
AM150HB-11015SA30JZ
Manufacturer:
aimtec
Package:
Half Brick
Description:
150W DC/DC Converter
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM150HB-JZ
Package Box
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.54" H (61.0mm x 57.9mm x 13.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 10A