Home / DC DC Converters / AM150HB-11015S-NZ
AM150HB-11015S-NZ
detaildesc
AM150HB-11015S-NZ
aimtec
Product No:
AM150HB-11015S-NZ
Manufacturer:
aimtec
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 15V 150W
Type Isolated Module
Series AM150HB-NZ (150W)
Package Box
Features Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 2.44" L x 2.28" W x 0.50" H (62.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM150HB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 10A