Home / DC DC Converters / AM150HB-11012S-NZ-K
AM150HB-11012S-NZ-K
detaildesc
AM150HB-11012S-NZ-K
aimtec
Product No:
AM150HB-11012S-NZ-K
Manufacturer:
aimtec
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 12V 150W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM150HB-NZ (150W)
Package Box
Features Heat Sink, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 2.44" L x 2.28" W x 1.21" H (62.0mm x 57.9mm x 30.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM150HB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 12.5A