AM12T-1212SZ
detaildesc
AM12T-1212SZ
aimtec
Product No:
AM12T-1212SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 12V 12W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM12T-Z (12W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 12 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM12T
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A