Home / DC DC Converters / AM10WM-80005S-NZ
AM10WM-80005S-NZ
detaildesc
AM10WM-80005S-NZ
aimtec
Product No:
AM10WM-80005S-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Type Isolated Module
Series AM10WM-NZ (10W)
Package Bulk
Features -
Efficiency 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 4.29" L x 2.30" W x 1.18" H (109.0mm x 58.5mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10W
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 1500V
Voltage - Input (Min) 200V
Current - Output (Max) 2A