AM10TW-4805SZ
detaildesc
AM10TW-4805SZ
aimtec
Product No:
AM10TW-4805SZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Type Isolated Module
Series AM10TW-Z (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10T
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 2A