AM10T-4812DZ
detaildesc
AM10T-4812DZ
aimtec
Product No:
AM10T-4812DZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Type Isolated Module
Series AM10T-Z (10W)
Package Tube
Features -
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -12 ~ 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10T
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 416mA, 416mA