AM10T-1205DNZ
detaildesc
AM10T-1205DNZ
aimtec
Product No:
AM10T-1205DNZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Type Isolated Module
Series AM10T-NZ (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 83%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10T
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A, 1A