AM10SBO-4812SNZ
detaildesc
AM10SBO-4812SNZ
aimtec
Product No:
AM10SBO-4812SNZ
Description:
10W DC/DC CONVERTER
User Guide
Mfr aimtec
Type -
Series AM10SBO-NZ (10W)
Package Case
Efficiency 87%
Applications Industrial
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case Through Hole
Product Status Active
Size / Dimension 0.90" L x 0.45" W x 1.30" H (22.9mm x 11.4mm x 33.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 833mA