Home / DC DC Converters / AM10OW-2412SNZ-M
AM10OW-2412SNZ-M
detaildesc
AM10OW-2412SNZ-M
aimtec
Product No:
AM10OW-2412SNZ-M
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Type Isolated Module
Series AM10OW-NZ (10W)
Package Box
Features Remote On/Off
Efficiency 97%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.54" L x 0.82" W x 0.24" H (39.2mm x 20.8mm x 6.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10O
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 833mA