AM10G-1215NZ
detaildesc
AM10G-1215NZ
aimtec
Product No:
AM10G-1215NZ
Description:
DC DC CONVERTER 15V 10W
Type Isolated Module
Series AM10G-NZ (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 8-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10G
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 670mA