AM10EW-4805SZ
detaildesc
AM10EW-4805SZ
aimtec
Product No:
AM10EW-4805SZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Type Isolated Module
Series AM10EW-Z (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Base Product Number AM10E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 2A