Home / DC DC Converters / AM10EW-2409SH30-NZ
AM10EW-2409SH30-NZ
detaildesc
AM10EW-2409SH30-NZ
aimtec
Product No:
AM10EW-2409SH30-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 9V 10W
Type Isolated Module
Series AM10EW-NZ (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 2.03" L x 1.04" W x 0.47" H (51.5mm x 26.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9V
Base Product Number AM10E
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.111A