Home / DC DC Converters / AM10EW-11005SH22-NZ-K
AM10EW-11005SH22-NZ-K
detaildesc
AM10EW-11005SH22-NZ-K
aimtec
Product No:
AM10EW-11005SH22-NZ-K
Description:
DC/DC Converter 5V 10W
Type Isolated Module
Series AM10EW-NZ
Package Tube
Features Heat Sink
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 4-DIP Module
Product Status Active
Standard Number 50155; 60950-1; 62368
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.65" H (50.8mm x 25.4mm x 16.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 2A