AM10E-4805SZ
detaildesc
AM10E-4805SZ
aimtec
Product No:
AM10E-4805SZ
Description:
10W DC/DC Converter
Type Isolated Module
Series *
Package Tube
Features -
Efficiency 83%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 2A