AM10E-1207SZ
detaildesc
AM10E-1207SZ
aimtec
Product No:
AM10E-1207SZ
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 10W
Type Isolated Module
Series AM10E-Z (10W)
Package Tube
Features -
Efficiency 83%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 7.2V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM10E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.38A