AM10E-1205DZ
detaildesc
AM10E-1205DZ
aimtec
Product No:
AM10E-1205DZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM10E-Z (10W)
Package Tube
Features -
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM10E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A, 1A