AM10BRW-4812SZ
detaildesc
AM10BRW-4812SZ
aimtec
Product No:
AM10BRW-4812SZ
Description:
10W DC/DC Converter
Type Isolated Module
Series *
Package Tube
Features Adjustable Output
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 16-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 0.94" L x 0.54" W x 0.41" H (23.8mm x 13.7mm x 10.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 833mA