Home / DC DC Converters / AM100QB-4812SH22-NZ-ST
AM100QB-4812SH22-NZ-ST
detaildesc
AM100QB-4812SH22-NZ-ST
aimtec
Product No:
AM100QB-4812SH22-NZ-ST
Description:
100W DC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AM100QB-NZ (100W)
Package Case
Efficiency 92%
Applications Industrial
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.75" L x 0.89" W x 5.32" H (69.9mm x 22.6mm x 135.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 8.3A