Home / DC DC Converters / AM100QB-4812SH22-NZ
AM100QB-4812SH22-NZ
detaildesc
AM100QB-4812SH22-NZ
aimtec
Product No:
AM100QB-4812SH22-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 100W
Type Isolated Module
Series AM100QB-NZ (100W)
Package Bulk
Features Remote On/Off
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Control Features -
Size / Dimension 2.43" L x 1.58" W x 0.50" H (61.8mm x 40.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Base Product Number AM100Q
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 8.3A