Home / DC DC Converters / AM100EBO-4828SNZ
AM100EBO-4828SNZ
detaildesc
AM100EBO-4828SNZ
aimtec
Product No:
AM100EBO-4828SNZ
Manufacturer:
aimtec
Package:
Eighth Brick
Description:
100W DC/DC Converter
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series *
Package Box
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 3.57A