AHD106M63E16B
detaildesc
AHD106M63E16B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AHD106M63E16B
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AHD
Package Bulk
Ratings -
Impedance 2 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 76.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29.8Ohm @ 120Hz