AHA336M25D16B-F
detaildesc
AHA336M25D16B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AHA336M25D16B-F
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AHA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 7Ohm @ 120Hz