AHA106M2AF24B-F
detaildesc
AHA106M2AF24B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AHA106M2AF24B-F
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AHA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 93.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29.8Ohm @ 120Hz