AFK227M10E16B-F
detaildesc
AFK227M10E16B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AFK227M10E16B-F
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AFK
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 260 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.374" W (8.30mm x 9.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm @ 100kHz