AEB336M2ER44B-F
detaildesc
AEB336M2ER44B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AEB336M2ER44B-F
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AEB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 850 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 308 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 560 mA @ 100 kHz