AEB335M2WK32B-F
detaildesc
AEB335M2WK32B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AEB335M2WK32B-F
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series AEB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 7 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 41 mA @ 100 kHz