AE776W16-23SX
detaildesc
AE776W16-23SX
Conesys
Product No:
AE776W16-23SX
Description:
CONN PLUG FMALE 23POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE776W
Number of Positions 23
Shell Size - Insert 16-23
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C