AE776W16-14PY
detaildesc
AE776W16-14PY
Conesys
Product No:
AE776W16-14PY
Description:
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE776W
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C