AE776L14-19SY
detaildesc
AE776L14-19SY
Conesys
Product No:
AE776L14-19SY
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE776L
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C