AE775W14-18PX
detaildesc
AE775W14-18PX
Conesys
Product No:
AE775W14-18PX
Description:
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE775W
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C