AE775L18-11PY
detaildesc
AE775L18-11PY
Conesys
Product No:
AE775L18-11PY
Description:
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE775L
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C