AE775L16-14P
detaildesc
AE775L16-14P
Conesys
Product No:
AE775L16-14P
Description:
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE775L
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C