AE774W22-41PX
detaildesc
AE774W22-41PX
Conesys
Product No:
AE774W22-41PX
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE774W
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 22-41
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C