AE774W16-14SX
detaildesc
AE774W16-14SX
Conesys
Product No:
AE774W16-14SX
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE774W
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C